O autorze
Przedsiębiorca, student stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pasjonat Bliskiego Wschodu i kultury arabskiej. Wolne chwile spędza na pogłębianiu wiedzy dotyczącej stosunków bilateralnych i multilateralnych krajów arabskich oraz ich wpływu na Europę. Regularnie czyni starania, aby religia Islamu oraz motywy terroryzmu wywodzącego się m.in. z krajów Zatoki Perskiej miały przed nim jak najmniej tajemnic.

Prywatnie miłośnik podróżowania i jeżdżenia palcem po mapie w celu odnalezienia interesujących celów wycieczek. W długie weekendowe noce z zainteresowaniem śledzi spotkania w lidze NBA.

Kontakt: a.t.wieckowski@gmail.com

Flash wydarzeń, o których warto wiedzieć

Dawno nie byliśmy świadkami tak wielu zdarzeń mających bardzo duży wpływ na obraz stosunków międzynarodowych pomiędzy poszczególnymi krajami. Bliski Wschód "kipi" od przejawów agresji, w Europie służby bezpieczeństwa i wywiadowcze pracują na pełnych obrotach, a dwa mocarstwa militarne (Rosja, Turcja) stawiają dotychczasowe relacje na ostrzu noża. Żeby niczego nie pominąć, a przy okazji dowiedzieć się czegoś nowego, będę Państwu prezentował "flash" najważniejszych wydarzeń poprzednich dni. Oto pierwszy z nich.

Flash 21.11-25.11

21 listopada 2015r.:
- W Brukseli utrzymuje się najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego, na ulicach znajdują się duże oddziały wojska oraz policji. Z powodu realnego zagrożenia wyłączono z użytku metro.
- Odwołano mecz ligi belgijskiej pomiędzy Lokeren a Anderlechtem Bruksela z powodu obaw o bezpieczeństwo kibiców zgromadzonych na stadionie.
- Wiele zakładów pracy w Belgii wysyła e-maile do swoich pracowników z informacją, aby ze względów bezpieczeństwa nie przychodzili do pracy w poniedziałek.
- W Hiszpanii obawa przed zamachami w Madrycie i Barcelonie - na ulicach wzmożone kontrole, mobilizacja służb wywiadowczych i antyterrorystycznych.
- MSZ Rosji podaje, że w zamachu na hotel Radisson Blue w Bamako w Mali zginęło sześciu obywateli Federacji Rosyjskiej.
- W mediach pojawiają się informacje mówiące o dużym zagrożeniu terrorystycznym w takich krajach jak Włochy, Belgia, USA, Indonezja i Liban.
- Wszystko wskazuje na to, że komórka Państwa Islamskiego w Europie jest znacznie większa i lepiej zorganizowana niż do tej pory zakładano - zagrożenie jest realne.
- ISIL (Islamic State of Iraq and the Levant) opublikował nowe filmy propagandowe przedstawiające zniszczoną Wieżę Eiffla: "Francję czekają gorsze zamachy niż te z 11 września 2001.
- Armia libijska przechwyciła w Benghazi paczki pochodzące z Kataru z dużą ilością broni, które znajdowały się w rękach Al-Kaidy. Po raz kolejny potwierdza się teza, że Katar czynnie wspiera Al Kaidę.
- Do ogromnych protestów doszło w stolicy Jemenu (Sanaa) przeciwko sprzedaży bardzo dużych ilości broni Arabii Saudyjskiej przez USA.


22 listopada 2015r.:
- Samolot linii Turkish Airlines z Nowego Jorku do Ankary został zawrócony do Kanady z powodu alarmu bombowego na pokładzie. Samolot został przeszukany - nie wykryto żadnego zagrożenia.
- W przeciągu dwóch tygodni ISIL zabił 397 osób w zamachach terrorystycznych (224 - katastrofa rosyjskiego samolotu na Półwyspie Synaj, 43 - atak bombowy w Bejrucie, 130 - zamachy w Paryżu).
- Na północnym Kaukazie podczas rosyjskiej akcji terrorystycznej zabito 11 osób, które miały współpracować z Państwem Islamskim.
- Islamscy hakerzy wpierający działania ISIL planują ataki na zachodnie instytucje.
- Dania podjęła decyzje, że nie przyjmie do swojego kraju uchodźców (według rozporządzenia UE mieli przyjąć ich 1000).
- Ogromne zagrożenie terrorystyczne w Brukseli - wojsko interweniowało m.in. w hotelu Radisson (przez długi czas goście nie mogli wychodzić ze swoich pokoi). Akcje antyterrorystyczne przeprowadzono w Molenbeek, Charleroi, Schaerbeek, Rue du Midi oraz ścisłym centrum Brukseli. Służby bezpieczeństwa przeszukały 19 mieszkań, zatrzymały 16 osób. Podczas przeszukań nie znaleziono żadnej broni, ani materiałów wybuchowych. Nie udało się zatrzymać Salaha Abdeslama, który jest poszukiwany od czasu zamachów w Paryżu.
- Policja prosiła o nie informowanie o sytuacji w Brukseli w social mediach, więc Twitter zaczął publikować pod hashtagiem ‪#BrusselsLockdown zdjęcia kotów. (zdjęcie poniżej).
- W mediach pojawiają się doniesienia informujące, iż rosyjskie lotnictwo podczas bombardowań celów znajdujących się w Syrii używa bomb fosforowych.


23 listopada 2015r.:
- Rosyjskie siły powietrzne (RuAF) w przeciągu ostatnich dwóch dni zbombardowały 472 obiekty w 8 prowincjach syryjskich.
- David Cameron zapowiedział, że udostępni Francji swoje bazy na Cyprze, aby ułatwić działania związane z atakami na tzw. Państwo Islamskie.
- Dwie kobiety (według źródeł palestyńskich młode dziewczyny - 15 i 16 lat) chciały zaatakować obywateli Izraela na targu w Jerozolimie – jedna zginęła na miejscu, a druga w szpitalu, obie od ran postrzałowych.
- Ze Strefy Gazy wystrzelono kilka rakiet na terytorium południowego Izraela (odpowiedzialność za atak wzięła na siebie grupa afiliowana przy ISIL na co dzień funkcjonująca w Strefie Gazy).
- Turcja zatrzymała 11 osób podejrzanych o współpracę z ISIL.
- Władimir Putin spotkał się w Teheranie z Ayatollahem Khamenei przed rozpoczęciem szczytu GEFC ( Gas Exporting Countries Forum).
- ISIL wydało nowy film, w którym po raz kolejny ostrzega "Zachód": "You won’t live in peace or security as long as your jets are flying over us"
- 17 spośród 21 osób zatrzymanych przez ostatnie 24 godziny w Belgii zostało wypuszczonych na wolność bez jakichkolwiek zarzutów
- Premier Izraela, Benjamin Netanyahu wydał oświadczenia: “Izraelczycy, którzy dołączą do PI stracą izraelskie obywatelstwo”.
- W pobliżu Aleppo (Syria) pojawiły się czołgi rosyjskiej produkcji (T-90).
- Amerykański Departament Stanu wydał Worldwide Travel Alert, w którym ostrzega o ogólnoświatowych zagrożeniu ze strony takich organizacji jak ISIL, Al-Kaida, czy Boko Haram(zdjęcie poniżej).24 listopada 2015r.:
- Zamach bombowy w Arish w Egipcie – wybuch samochodu pułapki zabił 3 osoby i ranił ponad 10.
- Tureckie myśliwce F-16 zestrzeliły rosyjski SU-24, który rzekomo naruszył turecką przestrzeń powietrzną. SU-24 miał przebywać na tureckim terenie około 17 sekund i nie reagować na 10 ostrzeżeń wydawanych przez tureckie siły powietrzne. Obaj piloci samolotu zdążyli się katapultować – jeden nie przeżył (potwierdzone przez syryjskich rebeliantów), drugi wpadł w ręce syryjskiej armii oraz Hezbollahu i bezpiecznie dotarł do rosyjskiej bazy. Część szczątków SU-24 spadła na turecką stronę i raniła dwóch cywili.
- Minister Spraw Zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow odwołał planowaną na 25. listopada wizytyę w Turcji.
- Jeden z rosyjskich helikopterów, który poszukiwał pilotów zestrzelonego SU-24 został zniszczony przez FSA (Wolną Armię Syrii).
- Zamach bombowy w Tunisie, stolicy Tunezji. Wybuch autobusu wiozącego ochroniarzy prezydenta kraju. Zginęło co najmniej 12 osób. Za atak odpowiedzialnośc wzięło na siebie Państwo Islamskie (zamachowiec samobójca miał przy sobie około 10 kg materiałów wybuchowych).
- Obama: “Naszym celem jest odsunięcie Baszara al-Assada od władzy tak szybko jak to możliwe.”
- ISIL opublikował kolejne nagranie, w którym ponownie grozi USA.


25. Listopada 2015r.:
- Rosyjskie siły powietrzne (RuAF) przeprowadziły liczne bombardowania Jabal Turkmen – miejsca, w którym spadli piloci zestrzelonego SU-24.
- Rosjanie mają zamiar dostarczyć do Syrii S400 – rosyjski system rakietowy typu ziemia-powietrze.
- Rosyjski nawigator, który ocalał z zestrzelonego SU-24 twierdzi, że nie było żadnych ostrzeżeń ze strony Turcji przed atakiem.
- Turcja transportuje na granicę syryjsko-turecką czołgi M60A3 TTS.
- Rosjanie zbombardowali turecki konwój w Azaz (Syria) – zginęło 7 osób.
- Francuski parlament zgodził się na przedłużenie ataków lotniczych na ISIL.

Follow @wieckowskiadam
Trwa ładowanie komentarzy...